Genetiniai tyrimai – apsigimimo rizikai ir tėvystei nustatyti

Jeigu porą aplanko tokia laimė planuoti nėštumą, akivaizdu, kad yra nemažas sąrašas dalykų, kurių būsimi tėveliai turėtų atsisakyti arba pasidarytu prieš pradedant vaikelį. Vienas jų – pasirikrinti sveikatą ir pasidaryti reikiamus rytimus, tokius kaip bendrasis kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, lytiniu keliu plintančių ligų tyrimai, raudoniukės antikūnių ir vis dažniau – genetiniai tyrimai.

Genetiniai tyrimai besilaukiant- vis populiaresni?

Kraujo tyrimaiPaprastai daugiausiai tyrimų turi pasidaryti pasroti planuojanti mamytė. Labai svarbu, kad moters kraujyje būtų pakankamas hemoglobino kiekis, kuris būtinas sveiko mažylio išnešiojimui. Turint omenyje, kad nėštumo metu hemoglobino lygis visada šiek tiek pamažėja, svarbu gera mityba ir vitaminais pastiprinti kraują dar prieš pastojant. Taip pat patariama gerti folio rūgštį, kuri užtikrina sėkmingą mažylio nervinio kaklelio vystymąsi. Taip pat tiriama, ar moters organizme yra pakankamas raudoniukės antikūnių kiekis. Jei kiekis nepakankamas, patariama pasiskiepyti. Susirgus raudoniuke nėžtumo metu, galimi sunkūs vaisiaus apsigimimai. Tiesa, pasiskiepijus, nėštumą reikėtų atidėti mažiausiai pusmečiui. Šiandien vis dažniau pasiūloma būsimiems tėveliams išsitirti genetiškai. Tai ypač pravartu, jeigu šeimoje ar giminėje esti genetiškai paveldimų ligų atvejų, jeigu vienas iš tėvų turi įgimtą negalią, jeigu ruošiamasi gimdyti vėlesniame amžiuje – virš 35-erių. Gydytojas pasidaryti genetinį tyrimą gali pasiūlytį, jeigu moteris yra patyrusi daugiau nei vieną persileidimą arba jei sutuoktinius sieja giminystės ryšys. Pasitaiko atvejų, kad genetinis tyrimas gali būti pasiūlytas pasidaryti, jeigu kuris nors iš tėvų dirba su radiacijos turinčiomis medžiagomis arba kitokiomis pavojingomis sąlygomis.Tokiu atveju planuojantieji tapti tėveliais gali pasverti tam tikrus galimus faktorius ir rizikas. Genetinis tyrimas gali būti atliekamas jau pastojus, tokiu atveju, ankstyvame neštume pastebėjus didelę vaisiaus apsigimimo tikimybę, galinčią baigtis mirtimi arba galimą pavojų gimdyvei kelinčią nėštumo baigtį, nėštumą galima saugiai nutraukti. Pirmajame nėštumo trimestre atliekamas tyrimas, imant veninį kraują, vadinamas PRISKA I, įvertinantis Dauno sindromo, Edvartso ligos tikimybę . Nuo trijų mėnesių nėštumo taip pat atliekamas tyrimas PRISKA II minėtoms ligoms nustatyti ir nervinio kaklelio patalogijų rizikai nustatyti. Tiesa, net ir sužinojus apie procentaliai didelę apsigimimo tikimybę, nutraukimas yra daug pasiryžimo ir gero būsimų tėvų apsvarstymo reikalaujantis pasirinkimas, todėl dažnai vyrauja diskusijos, ar verta tokius tyrimus darytis apskritai. Vienaip ar kitaip, bet koks žinojimas dažniausiai yra geriau negu nežinojimas, todėl genetiniai tyrimai ir jais įvertinta galima rizika – sveikintina.

Genetiniai DNR tėvystės nustatymo tyrimai

Nors kalbama apie tai nedaug, DNR tyrimai atliekami dažnai. Toks genetinis tyrimas reikalingas ne tik tada, kai partneriai abejoja dėl vienas kito ištikimybės, bet ir teisminiams ginčams spręsti, enigracijos reikalams. DNR testas gali būti atliekamas namš sąlygomis, paimant DNR mėginius, kai rezultatai naudojami asmeniniams tikslams. Teismo atvejais, tyrimas atliekamas medicinos įstaigojem kartu su rezultatais pateikiama teismo eksperto išvada. Egzistuoja ir prenatalinis arba akitaip – priešgimdyvins – tėvystės tyrimas, kuris atliekamas dar negimusiam kūdikiui. Tyrimus renkasi moterys, tiksliai nežinančios, kas vaiko tėvas, arba paprašytos abejojančių vyrų. Tai kiek pigesnis, visiškai saugus, neinvazinis testas, kada kūdikio DNR mėginys yra paimamas iš motinos kraujyje. Tiesa, tokį tyrimą galima atlinkti ne ansčiau nei 10 nėštumo savaitę, kad rezultatai būtų tikslūs ir išsamūs. Genetinėse laboratorijose ir klinikose atliekamas ir neištikimybės testas. Tokiam tyrimui gali būti pateiktas bet koks potencialaus tiriamojo mėginys – apatinio trikotažo vienetas, patalynė, prezervatyvas, plaukai ir kt. Įvertinus galima paklaidos procentą, pasvėrus visus diskretiškumo faktorius, šiuo tyrimu galima išsklaidyti abejones dėl neištikimybės. Taigi, akivaizdu, kad genetinė medicina ir genetiniai tyrimai yra vis labiau prieinami visiems pacientams, todėl teise į žinojimą jau gali pasinaudoti visi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *