Kultūringas gyvenimas Užupyje – apie ką mes?

Būstas UžupyjeJeigu kas nors jums nemokamai siūlo būstą Užupyje – būtinai paimkite. Jau geriau atsisakykite didelio būsto užmiestyje ar Naujininkuose. Užupis turi didelę istorinę, kultūrinę ir dabar aktualią vertę, išreiškiamą ir materialiu būdu, pinigais. Užupis laikomas menininkų rajonu, nors gal veikiau jų bohemos vieta. Tad štai apie ką būtų galima galvoti ir kalbėti, jeigu gyventumėte Užupyje. Štai kokių meno judėjimų jūs ten rastumėte.

Šv. Patriko diena

Taigi, dažniausiai nekilnojamojo turto agentai siūlo būstą Užupyje žmonėms, kurie yra kažkaip susiję su kultūra, menu ir mėgaujasi tokiomis veiklomis kaip kūryba. Tačiau taip pat Užupis turi pasisavinęs ir užsienietiškų kultūros tradicijų. Pavyzdžiui, pavasarį Užupyje vyksta šv. Patriko diena, ir tuomet į Vilnelės upę yra supilami žali dažai, upė tuomet nusidažo. Tai būna įdomus renginys, kuris pritraukia daug fotografų, nes vaizdas būna tikrai įspūdingas.

Užupio Respublikos Neprigulomybės diena

Kita Užupio šventė yra susijusi tiesiogiai su Užupio bohema ir buvusiais aktyvistais. Ši vieta save pasiskelbusi atskira Respublika, kuri savo šventę švenčia per kvailių dieną – balandžio 1 – ąją. Tuomet vyksta trankus paradas, senieji Užupio menininkai šėlsta, kelia bokalus ir kitaip švenčia tokią dieną. Ji suteikia daug kam džiaugsmo. Taigi, Užupio Neprigulomybės diena nuskamba net ir užsienyje.

Tibetas ir Užupis

Taip pat įdomus reiškinys yra Užupio sąsajos su Tibetu, kurias pradėjo a. a. Rašytoja Jurga Ivanauskaitė. Ji kovojo už laisvą Tibetą ir savo idėjas skleidė būtent Užupyje, kur buvo labai reikalingas toks judėjimas. Tradicija pasiliko, kaip ir vėliava, kaip ir koncepsija bei pojūtis.

Kaip Užupis tapo menininkų rajonu

Galima apskritai kelti klausimą, kaip Užupis tapo tokia vieta, kur buriasi menininkai? Daug ką daro tai, kad čia yra įsikūrusi Vilniaus Dailės Akademija, esanti tiesiog ant Vilnelės kranto. Taigi, kultūrinė aura ten buvo nuo seno. Tačiau vėliau viskas keitėsi ir nutiko taip, kad Užupis po karo tapo prastos reputacijos rajonu, čia įsikūrė žmonių, kurių didelė dalis gėrė, vėliau prasidėjo narkotikai ir kitos bėdos. Visgi paskutiniaisiais sovietmečio dešimtmečiais buvo juntamas Užupio atsigavimas, kur viskas iš esmės keitėsi. Taigi, toje vietoje Užupis pasidarė visai kitokia vieta ir ten ėmė keltis miestiečiai su gerais ketinimais, atsigavo menininkų gildijos. Nauji nekilnojamojo turto projektai Užupyje dabar vertinami itin konkurencingai. Mat Užupis yra pačiame miesto centre, gražioje vietoje prie upelio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *